Çelik Tel Ağ Örtüleme (Yamaç Örtüleme)

Kaya düşmeleri ya da toprak kaymasına karşı çelik tel ağ örtüleme.

Tel ağ ve çivilerden oluşan esnek şev stabilizasyon sistemleri uygulamada, kaya ve toprak şevlerin stabilizasyonu için çok miktarda kullanılmaktadır. Bunlar ekonomik çözümlerdir ve rijid beton duvar ve büyük destekleme yapıları gibi önlemlere alternatif olabilir. Geleneksel çelik tel örgülerden ayrı olarak şimdi piyasada yüksek mukavemetli teller de bulunmaktadır. Bunlar oldukça büyük kuvvetleri alabilir ve çivilere aktarır. Esnek şev stabilizasyonu sistemlerinin, yaklaşık homojen zeminde, ayrışmış kaya yüzeylerde, çatlaklı ve tabakalı kaya yüzeyler için dik şevlerde kullanımının boyutlandırılmasında farklı kavramlar geliştirilmiştir.

Çelik tel ağ örtüleme; arazi kaya yapisina gore geniş yüzeylerin kaplanmasında kullanılır. 2.7mm 3mm kalınlığında 6x8cm 8x10cm gözenekli aralikli galfan ve galvaniz kaplı olarak üretilir, güvenilir, çevre dostu ve uygun maliyetli çözümlerdir. Sert ve zorlu coğrafyalardaki şev ve yamaçlarda, uzman ekiplerimiz öncelik olarak 100kj’e kadar düşme enerjisine sahip kaya ve taşların hareket etmesini engeller. Sonrasında ise düşen kaya ve taşların şev ve yamaç diplerinde kontrollü bir biçimde birikmesini sağlar.

Uygulama sırasında çelik tel ağlar ankrajlarla birlikte yüzeyle birleştirilir ve proje ihtiyaçları doğrultusunda çelik halatlarla da güçlendirilir.

Çelik tel ağ yüzey kaplama sistemlerinde zamanla oluşabilecek yıpranmalar uzman ekiplerimizce kolaylıkla tamir edilir.

 

0