Gabion Duvarı (İstihkâm Duvarı)

Gabion Duvarı (İstihkâm duvarı, İtalyanca: Gabbione) inşaat mühendisliğinde, yol yapımında ve peyzaj mimarisinde kullanılmaktadır. Farklı iki zemin kotunu güvenli bir şekilde birbirine bağlayarak heyelan gibi doğa olaylarını engelleyen alternatif bir inşa sistemidir. Taş, kum ve toprak gibi doğal yapı malzemelerinin, çelik ya da hasır bir kafes içerisine doldurulmasıyla elde edilir.

Gabion Duvarı Nerede Kullanılır?

Esnek ve geçirgen yapısı sayesinde heyelan bölgelerinde ve zayıf zemin geçişlerinde kullanılır. İstihkâm duvarı kullanımı istinat yapıları ile sınırlı değildir. Dere yatağı ıslah uygulamalarında, su setleri, rüzgâr setleri, toprak engeli, peyzaj mimarisi, erozyon önleme, ses yalıtımı, askeri bariyer, kademeli istinat duvarı gibi yapılarda da kullanılır. Aynı zamanda kıyı korumasında, şev stabilizasyonunda, Demiryolu ve Karayolu uygulamalarında, kaya düşme korumasında etkin bir şekilde kullanılabilir.

Gabion Sepet Sistemi

Gabion sepetler modüler şekilde birbirine bağlanır ve tel örgü gerilimi altında mukavemet çok güçlüdür. Tel örgü, taş dolgusu için bir kap değildir. Yapının takviyesi durumundadır.

Çift bükümlü çelik kaplama, çekme direncini yükseltir, sepetlerin çevre koşullarına dayanıklı olmasını sağlar.

Esnek bir yapıya sahiptir. Eğilme, çekme ve kesme kuvvetlerine karşı betonarme dayanma duvarına göre daha dayanıklıdır.

Doğal malzemelerden oluşur ve hemen hiç bakım gerektirmez.

Tel sepetlerin hacminin az olması lojistik maliyetini ucuzlatır. Sepet kurulumunun hızlı ve kolay olması işçilik maliyetlerini düşürmektedir.

İçindeki kaya parçalarının, yapının bulunduğu bölgedeki çalışmalardan elde edilmesi, sürdürülebilirlik avantajı sağlamaktadır.

Gabion Duvarı Avantajları

  • Uzun ömürlüdür
  • Tamiri ve bakımı kolaydır.
  • Drenajını kendi içinde yapar.
  • Tekrar kullanılabilir.
  • Üzerinde peyzaj çalışması yapılması mümkündür.
  • Ekonomik çözümler sağlar.
0